Ηττα από τις ΗΠΑ για τις γυναίκες

Την ήττα από τις ΗΠΑ με 12-10 γνώρισε η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών, στην 4η αγωνιστική του διεθνούς τουρνουά που διεξάγεται στο Σίδνεϊ.

Με αυτή τη νίκη τους οι ΗΠΑ πήραν την πρώτη θέση της κατάταξης και την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Η Εθνική βρέθηκε να χάνει 7-6 στο ημίχρονο και 10-6 στη διάρκεια της τρίτης περιόδου, ωστόσο δεν παρέδωσε τα όπλα και έκλεισε το τρίτο οκτάλεπτο με το σκορ στο 11-9. Η Χριστίνα

Τσουκαλά έφερε την Εθνική σε απόσταση ενός γκολ από τις αμερικανίδες (11-10), ωστόσο η Μάργκαρετ Στέφενς διαμόρφωσε το τελικό 12-10, περίπου τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.

Η Εθνική είχε 2/4 στον παίκτη παραπάνω και 1/1 πέναλτι, ενώ οι ΗΠΑ είχαν 4/8 στον παίκτη παραπάνω.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 5-4, 4-3, 1-1.

ΗΠΑ (Ανταμ Κρικόριαν): Μπέλντεν 2, Βίλα 2, Στέφενς 2, Μος 1, Μάθιουσον 1, Σίλβερ 1, Γουίντες 1, Ντράις 1, Κρέιγκ 1.

Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης): Γερόλυμου 3, Λιόση 2, Τσουκαλά 1, Κουτέλη 1, Αβραμίδου 1, Ρου