Ηττα 0-4 για την Κύπρο από Πορτογαλία

23:54 2/9/2011 - Πηγή: Sport.gr
Παίζοντας με παίκτη λιγότερο, λόγω της... τραβηγμένης αποβολής του Ντομπρασίνοβιτς με δεύτερη κίτρινη, από το 34' η Εθνική Κύπρου λύγισε κόντρα στην Πορτογαλία. Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια ηττήθηκε 0-4 από τους Ίβηρες, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να σκοράρει δύο φορές και να ακούει τα... σχολιανά του από την κερκίδα στο ΓΣΠ. Η έκταση του σκορ αδικεί την ομάδα της Κύπρου, καθώς τα τρία τελευταία
γκολ σημειώθηκαν στο τελευταία 10λεπτο του αγώνα! Οι πορτογάλοι προηγήθηκαν με πέναλτι - γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο, ύστερα από αυστηρή υπόδειξη του διαιτητή για χέρι του Ντομπρασίνοβιτς, η οποία μάλιστα στοίχισε και τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον παίκτη της Κύπρου.Ο CR7 έκανε το 2-0 στο 83', σέρβιρε το 3-0 στον Ούγκο Αλμέιδα στο 84', ενώ ο Ντάνι διαμόρφωσε το τελικό 4-0 στις καθυστερήσεις.Κύπρος (Νίκος Νιόπλιας): Γιωργαλλίδης, Χρίστου, Μερκής, Πουρσαϊτίδης, Δημητρίου, Μακρίδης (38' Νικολάου), Ντομπρασίνοβιτς, Χαραλαμπίδης (63' Αλεξάνδρου), Αβραάμ, Χριστοφή (80' Εφραίμ), Οκκάς.Πορτογαλία (Πάολο Μπέντο): Ρουί Πατρίσιο, ’λβες, Πέπε, Κοντρεάο, Μίκαελ (63' Βελόσο), Μειρέλες, Ζοάο Περέϊρα, Νάν (85' Ντάνι)ι, Πόστιγκα (76' Αλμέιδα), Μουτίνιο, Ρονάλντο.