Ισόπαλο το ματς Αλμέρια - Ατλέτικο Μαδρίτης (2-2), σπουδαία εμφάνιση από Αγκουέρο.

Ισόπαλη έληξε η αναμέτρηση Αλμέρια - Ατλέτικο Μαδρίτης (2-2), σε ένα ματς με πολλές φάσεις, τέρματα και απόλυτο πρωταγωνιστή τον σταρ των ροχιμπλάνκος, Σέρχιο Αγκουέρο. Οι φιλοξενούμενοι αν και προηγήθηκαν 2 φορές με τον αργεντινό επιθετικό, δεν κατάφεραν να φτάσουν στην νίκη. Χωρίς πολλές φάσεις το πρώτο μέρος, αλλά με την Ατλέτικο να πετυχαίνει αυτό που θέλει λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου. Στο 15` ο Ρέγιες με ένα μακρινό δύσκολο σουτ θα απειλήσει για πρώτη φορά την εστία της Αλμερία, ενώ στο 32` οι γηπεδούχοι θα
φτάσουν πολύ κοντά στο γκολ, με την προβολή του Ουλόα να διώχνει εξ επαφής σε κόρνερ ο Ντε Χέα. Το σκορ για την Ατλέτικο θα ανοίξει στο 39` ο Αγκουέρο, που θα προλάβει την έξοδο του Αλβες, μετά από όμορφη σκαφτή πάσα του Τιάγκο. Με το 0-1 οδηγήθηκαν οι 2 ομάδες στα αποδυτήρια.Στην επανάληψη, η Αλμερία με γκολ από... τα αποδυτήρια έφερε το ματς στα ίσα. Στο 49` ο Κρουσάτ με σουτ από την αριστερή πλευρά της περιοχής θα σημειώσει το 1-1. Ωστόσο, η υπόθεση νίκη για την Ατλέ