Ισοπαλία για την αντίπαλο του Αρη στο Europa League, Ρόζενμποργκ, 1-1 με τη Βίκινγκ

Ισόπαλη 1-1 εντός έδρας με τη Βίκινγκ αναδείχθηκε η αντίπαλος του Αρη στον 2ο όμιλο του Europa League, Ρόζενμποργκ, για την 23η αγωνιστική του νορβηγικού πρωταθλήματος.

Χωρίς γκολ κύλησε το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τις ευκαιρίες. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη και στο 58` ο Χένρικσεν γέμισε για τον Τζαμτφάλ, που έκανε το 1-0.

Η χαρά της Ρόζενμποργκ δεν κράτησε, όμως, για πολύ, καθώς η Βίκινγκ απάντησε στο 71ο λεπτό με τον Μπιαρνάσον, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό 1-1.

Η αντίπαλος του Αρη παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας με 53 βαθμούς, δέκα περισσότερους από τη Βαλερένγκα, που έχει όμως αγώνα λιγότερο.

Η σύνθεση της Ρόζενμποργκ: Ορλουντ, Λούστιγκ, Μπιάρσμιρ, Ντεμίντοφ, Ντόρσιν, Κσέλμπρεντ, Ανάν, Χένρικσεν, Στραντ (80` Βίσνες), Ιβερσεν (54` Πρίκα), Τζαμτφάλ (68` Ολσεν)