Ισόπαλη με την ΑΙΚ η Γιουνάιτεντ

23:52 6/8/2013 - Πηγή: Sport.gr
Για ένα ακόμα παιχνίδι δεν ικανοποίησε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία έμεινε στο 1-1 με την ΑΙΚ στη Στοκχόλμη. Με μία νίκη σε τέσσερα παιχνίδια είναι οι "μπέμπηδες", που στις 11 του μήνα ξεκινούν τις επίσημες υποχρεώσεις τους για το Κομιούνιτι Σιλντ.Η ΑΙΚ έπαιξε στα ίσια την πρωταθλήτρια Αγγλίας χάνοντας μάλιστα πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για να ανοίξει το σκορ. Τελικά το κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ που σημείωσε ο Μουτούμπα. Το γκολ
των Σουηδών αφύπνισε τους "Κόκκινους Διαβόλους", οι οποίοι ισοφάρισαν με γκολ που σημείωσε ο Eνρίκες στο 68'.Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, ήταν και ο 34χρονος τερματοφύλακας της ΑΙΚ, Κένι (Κυριάκος) Σταματόπουλος ο οποίος είναι καναδέζικη υπηκοότητα και έχει γεννηθεί στην Καλαμάτα!Μάν. Γιουνάιτεντ: Λίντεγκααρντ (46' Εϊμος), Ράφαελ, Εβανς (53' Σμόλινγκ), Βίντιτς, Εβρά, Αντερσον, Κάρικ, Γκιγκς (78' Μπεμπέ), Ζαχά (78' Γουέλμπεκ), Νάνι (31' Ενρίκες), Φαν Πέρσι.