Ισόπαλες 2-2 αναδείχτηκαν Σλοβενία και Η.Π.Α

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι Σλοβενία και Η.Π.Α μοιράστηκαν τις εντυπώσεις και αναδείχτηκαν ισόπαλες με 2-2 στο “Ellis Park Stadium” για τη δεύτερη αγωνιστική της πρώτη φάσης του Μουντιάλ. Η ομάδα του Ματίαζ Κεκ δεν μπόρεσε να επαναλάβει τον θρίαμβο της στην πρεμιέρα της διοργάνωσης παρά το γεγονός ότι προηγούταν με 2-0 μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ακόμα και έτσι όμως έμεινε στην πρώτη θέση και έφτασε ακόμα πιο κοντά στην πρόκριση

της στην επόμενη φάση.

Αντίθετα οι αμερικανοί έκλεψαν την παράσταση στο δεύτερο μέρος ισοφάρισαν, αλλά περιορίστηκαν και πάλι στον έναν βαθμό της ισοπαλίας και χρειάζονται νίκη στο επόμενο παιχνίδι με την Αλγερία. Αξίζει δε να σημειώθει ότι ακυρώθηκε το γκολ του Εντού στο 86', για το οποίο διαμαρτυρήθηκαν έντονα.

Οι σλοβένοι κυριάρχησαν στο τερέν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και με ψυχραιμία γύριζαν την μπάλα μέχρι να  βρουν κενούς διαδρόμους προς την εστία του Χάουαρντ. Στο 13' λεπτό μόλις άνοιξαν το σκορ χάρη σε εξαιρετικ