Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν Ατλέτικο και Σεβίλη, η Εσπανιόλ νίκησε με 4-2 την Σοσιεδάδ και επέστρεψε στην 5η θέση

Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν Ατλέτικο Μαδρίτης και Σεβίλη στο Βιθέντε Καλδερόν σε ένα χορταστικό σε θέαμα παιχνίδι. Η Εσπανιόλ επέστρεψε στις νίκες, 4-1 την Ρεάλ Σοσιεδάδ, ενώ Σπόρτινγκ Χιχόν και Σαραγόσα κόλλησαν στο μηδέν. Περισσότερα σε λίγο...Επιστροφή στις νίκες
Υστερα από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, η Εσπανιόλ επέστρεψε στα τρίποντα, επικρατώντας με 4-1 της Ρεάλ Σοσιεδάδ και επέστρεψε στην θέση του βαθμολογικού πίνακα.Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο
σκορ στο 42` χάρη στο αυτογκόλ του Εστράδα. Ο παίκτης της Σοσιεδάδ διόρθωσε το... λάθος του δύο λεπτά αργότερα όταν ισοφάρισε σε 1-1.Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για τους φιλοξενούμενους, καθώς στην επανάληψη η Εσπανιόλ πήρε τα ηνία του αγώνα στα χέρια της. Ο Γκαρσία στο 54` έκανε το 2-1 και στο 81` ο Καγιεχόν κλείδωσε την νίκη για την ομάδα του γράφοντας το 3-1. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μάρκεζ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.Χωρίς νικητή και γκολ έληξε η αναμέτρηση της Σπόρτινγκ Χιχόν με την Σαραγόσα με τις δύο ομάδες να χ