Η Ζανκτ Πάουλι επικράτησε με 1-0 της Καϊζερσλάουτερν στο ματς που άνοιξε την 15η αγωνιστική της Bundesliga

Τη δεύτερη εντός έδρας νίκη της πανηγύρισε η Ζανκτ Πάουλι, που επικράτησε με 1-0 της Καϊζερσλάουτερν στο ντέρμπι των νεοφώτιστων το οποίο άνοιξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής της Bundesliga την Παρασκευή (03/12) και την έπιασε στην 12η θέση με 17 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες στην περιοχή του Σίπελ, αλλά ο γκολκίπερ της Καϊζερσλάουτερν μπλόκαρε με επιτυχία, διατηρώντας ανέπαφη
την εστία του.Η Ζανκτ Πάουλι συνέχισε στον ίδιο γρήγορο ρυθμό και στην επανάληψη, αν και χρειάστηκε την βοήθεια του Τίφερτ για να ανοίξει το σκορ. Στο 48ο λεπτό ο Κιρτς εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Τίφερτ στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στην αριστερή πλευρά του Σίπελ, που δεν μπόρεσε να διώξει, και έγινε το 1-0.Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης στα λεπτά που ακολούθησαν, αλλά δεν κατάφεραν να αλλάξουν κάτι στον πίνακα του σκορ, που συνέχισε να δείχνει 1-0 μέχρι τη συμπλήρωση των 90`.Αναλυτικά τα