Η Ξάνθη νίκησε 2-0 τον Πανσερραϊκό για την 11η αγωνιστική και ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη

Μια πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε η Ξάνθη, που επικράτησε εντός έδρας του Πανσερραϊκού με 2-0 για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ, ξεφεύγοντας (με παιχνίδι περισσότερο πάντως) από τη ζώνη του υποβιβασμού. Κακό το παιχνίδι σε γενικές γραμμές, ήρωας για τους γηπεδούχους ο Μαρσελίνιο, που πέρασε σαν αλλαγή στο 54ο λεπτό και στα επόμενα 25 λεπτά άνοιξε το σκορ με καταπληκτική ατομική προσπάθεια και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για το δεύτερο γκολ.
Πρώτη νίκη σε επίπεδο προπονητή, για τον Νίκο Παπαδόπουλο, που κάθισε στον πάγκο της ακριτικής ομάδας. Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, κυρίως σε ό,τι αφορά το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να έχουν ελάχιστες καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες. Η Ξάνθη είχε την ελαφρά υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο σε κατοχή και κυκλοφορία της μπάλας, χάνοντας μάλιστα και τη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, στη μοναδική αξιόλογη προσπάθειά της σε όλο το πρώτο ημίχρονο.Ηταν το 19ο λεπτό της συνάντησης, όταν ο Κατόνγκο έβγαλ