Η Βιγιαρεάλ επικράτησε με 2-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης και παρέμεινε στη 2η θέση

Την τέταρτη εντός έδρας νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια πανηγύρισε η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Europa League, Βιγιαρεάλ, που επικράτησε με 2-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης, αντιπάλου του Αρη στην ίδια διοργάνωση, και επέστρεψε στην θέση, όπου συγκατοικεί με την Μπαρτσελόνα, ενώ οι ροχιμπλάνκος έμειναν στην 7η.

Οι μαδριλένοι ήταν αυτοί που βρήκαν πρώτοι τον δρόμο προς την

αντίπαλη εστία, με τον Αγκουέρο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στο 3ο λεπτό, αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο αργεντινός φέρεται να ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 8`, με τον Νιλμάρ να γεμίζει και τον Κάνι να νικάει τον Ντε Γκέα, γράφοντας το 1-0. Οι παίκτες του Κίκε Φλόρες προσπάθησαν να απαντήσουν στη συνέχεια του πρώτου μέρους, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Με την έναρξη της επανάληψης το κίτρινο υποβρύχιο πέτυχε και δεύτερο γκολ, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη του. Στο 51` ο Ρόσι με ωραία ατομική ενέργεια πέρασε την άμυνα της Ατλέτικο, πλάσαρε τον αντίπαλο γκολκίπερ και έκ