Η Τσέλσι συνέτριψε τη Γουέστ Μπρομ με 6-0 στην πρεμιέρα της Premier League

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε η Τσέλσι στην πρεμιέρα της Premier League. Οι μπλε του Κάρλο Αντσελότι επιβλήθηκαν με 6-0 της Γουέστ Μπρομ στο Στάμφορντ Μπριτζ, ανέβηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και απέδειξαν

ότι είναι έτοιμοι να υπερασπιστούν τον τίτλο των Πρωταθλητών Αγγλίας. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ντιντιέ Ντρογκμπά, που με το καλησπέρα στο πρωτάθλημα πέτυχε χατ-τρικ.

Εξι μόλις λεπτά χρειάστηκε να περάσουν για να ανοίξουν το σκορ οι γηπεδούχοι στην πρώτη, ουσιαστικά, επίθεσή τους. Ο Κάρσον μπλόκαρε αρχικά το φάουλ που εκτέλεσε ο Ντρογκμπά, η επαναφορά του Μίκελ είχε ανάλογη κατάληξη, αλλά ο Μαλουντά, στην τρίτη προσπάθεια, κατάφερε να κάνει το 1-0.

Η Τσέλσι είχε τον έλεγχο του αγώνα στα λεπτά που ακολούθησαν και κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Οι μπλε κέρδισαν φάουλ σε καλό σημείο, ο Ντρογκμπά ανέλαβε να το εκτελέσει και έστειλε την μπάλα πάνω στο τείχος, που άνοιξε, με αποτέλεσμα η μπάλα να κα