Η Τουρκία στον τελικό του Μουντομπάσκετ, 83-82 την Σερβία

Ο δεύτερος ημιτελικός του Μουντομπάσκετ ανάμεσα σε Τουρκία και Σερβία ήταν συγκλονιστικός, με τους διοργανωτές να παίρνουν την πρόκριση στον τελικό, χάρη σε λέι απ του Τουντσερί πέντε δέκατα πριν από το φινάλε. Με κορυφαίους τους Τεόντοσιτς και Κέσελι οι σέρβοι ήταν μπροστά στο σκορ για 37 λεπτά, αλλά οι τούρκοι δεν το έβαλαν κάτω. Πάλεψαν μέχρι τέλους και πήραν την πρόκριση στις λεπτομέρειες επικρατώντας με 83-82. Σε νεκρό χρόνο ο Ασίκ έκοψε σουτ του Βελίτσκοβιτς που προσπάθησε να κάνει τη σούπερ ανατροπή. Τις ΗΠΑ

θα αντιμετωπίσουν οι τούρκοι στον τελικό της Κυριακής (12/9).

Η καυτή ατμόσφαιρα στο Sinan Erdem Dome δεν προβλημάτισε ιδιαίτερα τους σέρβους, οι οποίοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους Βελίτσκοβιτς και Τέπιτς προηγήθηκαν με 12-6 στο πεντάλεπτο.

Ονάν και Τούρκογλου έδωσαν επιθετικές λύσεις στην Τουρκία, η οποία ισοφάρισε σε 15-15 (8`), αλλά οι σέρβοι έκλεισαν προηγούμενοι την πρώτη περίοδο με 20-17 (10`).