Η Τότεναμ επικράτησε 3-1 της ΚΠΡ στο Γουάιτ Χαρτ Λέιν, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Premier League

Με πρωταγωνιστή τον Μπέιλ, η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Europa League, Τότεναμ, επικράτησε 3-1 της νεοφώτιστης ΚΠΡ στο Γουάιτ Χαρτ Λέιν, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Premier League. Δύο γκολ

πέτυχε ο ουαλός και ένα ο Φαν ντερ Φάαρτ για την ομάδα του Ρέντναπ, είχε μειώσει προσωρινά ο Μπόθροϊντ (1-2) για τους φιλοξενούμενους.

Τα Σπιρούνια πήραν σαφές προβάδισμα για την τελική επικράτηση από το πρώτο ημίχρονο, όπου και προηγήθηκαν 2-0.

Στο 20', ο Μπέιλ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ 13 λεπτά αργότερα, ο Φαν ντερ Φάαρτ διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του Ρέντναπ, διαμορφώνοντας το 2-0, το οποίο ήταν και το σκορ για το πρώτο μέρος.

Μετά από 17 λεπτά στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να μειώσουν σε 1-2 και να δώσουν εκ νέου ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, με γκολ του Μπόθροϊντ.

Ωστόσο, οι πανηγυρισμοί των νεοφώτιστων δεν κράτησαν πολύ, αφού 10 λεπτά αργότερα ο Μπέιλ, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε ξανά αέρα δύο τερμάτων στην Τότεναμ (3-1).

Το 3-1 υπέρ των γηπεδούχων παρέμεινε μέχρι την συμπλήρωση των 90', με την Τότεναμ να ανεβαίνει στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής:
Σάββατο (29/10)
Εβερτον - Μάντσεστερ Γ. 0-1 (19' Ερνάντες)
Τσέλσι - Αρσεναλ 3-5 (14' Λάμπαρντ, 45' Τέρι, 80' Μάτα - 36', 85', 92' Φαν Πέρσι, 49' Σάντος, 55' Γουόλκοτ)
Μάντσεστερ Σ. - Γουλβς 3-1 (52' Τζέκο, 67' Κολάροφ, 90' Τζόνσον - 75' πέν. Χαντ)
Νόριτς Σίτι - Μπλάκμπερν 3-3 (53' Μόρισον, 83' Τζόνσον, 90' πέν. Χολτ - 45' Χόιλετ, 62' Γιακούμπου, 64' Σάμπα)
Σάντερλαντ - Αστον Βίλα 2-2 (38' Γουϊκαμ, 89' Σεσενιόν - 20' Πετρόφ, 38' Γουϊκαμ)
Σουόνσι Σίτι - Μπόλτον 3-1 (49' Αλεν, 57' πέν. Σινκλέρ, 90' Γκράχαμ - 73' αυτ. Γκράχαμ)
Γουϊγκαν - Φούλαμ 0-2 (41΄ Ντέμπσι, 87' Ντεμπελέ)
Γουέστ Μπρομ - Λίβερπουλ 0-2 (9' πέν. Ανταμ, 45' Κάρολ)