Η Σοσιεδάδ επικράτησε με 1-0 της Σανταντέρ για τη 10η αγωνιστική

Το γκολ του Χοσέμπα Γιορέντε στο 7ο λεπτό ήταν αρκετό για να χαρίσει στη Ρεάλ Σοσιεδάδ τη νίκη με 1-0 επί της Ράσινγκ Σανταντέρ και να τη φέρει στην 6η θέση της Primera Division. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, που πριν συμπληρωθούν εφτά λεπτά έκαναν το 1-0 χάρη στον Γιορέντε, ο οποίος πανηγύρισε το τρίτο του γκολ
στο φετινό πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στην επανάληψη και πίεσαν για την ισοφάριση, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ευκαιρίες είχε όμως και η Σοσιεδάδ, με τον Τόνιο, όμως, να μπλοκάρει με επιτυχία και το 1-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Υστερα από 10 αγωνιστικές η Σοσιεδάδ βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 16 βαθμούς, ενώ η Σανταντέρ έχει έξι λιγότερους και παραμένει στην 12η θέση.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής:Σάββατο (06/11):Ρεάλ Σοσιεδάδ - Ράσινγκ Σανταντέρ: 1-0 (7` Γιορέντε)23:00GR Εσπανιόλ - ΜάλαγαΚυριακή (07/11):18:00GR Αλμερία - Σπόρτινγκ Χ