Η Σιένα επικράτησε δύσκολα με 67-63 της Γαλατασαράι στην Τουρκία, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Euroleague

Μετά από έναν αγώνα-ντέρμπι, η Σιένα επικράτησε με 67-63 της Γαλατασαράι στην Τουρκία, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Euroleague και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση της στο Top 16. Ρακόσεβιτς και Αντερσεν οι καλύτεροι για τους ιταλούς, Λάκοβιτς και Αντριτς προσπάθησαν για τους τούρκους.

Οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν στην αρχή να ανοίξουν το σκορ αλλά δύο

λεπτά από την έναρξη του δεκαλέπτου ο Αλντεμίρ πέτυχε το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης.

Στην συνέχεια η Σιένα... ξύπνησε και έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Η Γαλατά όμως δεν την άφηνε να ξεφύγει στο σκορ και η διαφόρά στο πρώτο ημίχρονο δεν ξεπέρασε ποτέ τους 4 πόντους.

Στην επανάληψη το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με καμία ομάδα να μην μπορεί να πάρει μεγάλη διαφορά στο σκορ. Την Σιένα κατάφερνε να κρατάει στο παιχνίδι ο Ιγκόρ Ρακόσεβιτς, με την βοήθεια του Νίκου Ζήση που μοίραζε τις ασίστ.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι στην μεγαλύτερη διάρκειά της, με το σκορ να είναι ισόπαλο (57-57) τρία λεπτά πριν την λήξη, ωστόσο η Σιένα ήταν πιο ψύχραιμη στο τέλος, εύστοχη στις βολές και πήρε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 18-19, 33-32, 43-50, 63-67.