Η Ρεάλ το ντέρμπι, περίπατος για Παρί με... διαστημικό Ιμπρα!

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League, επικρατώντας με 2-1 της Γιουβέντους στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου. Με έναν... διαστημικό Ιμπραϊμοβιτς, που πέτυχε καρέ, η Παρί Σεν Ζερμέν διέλυσε με 5-0 την Αντερλεχτ στο Βέλγιο. Με νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους οι Μπάγερν Μονάχου, Μάντσεστερ Γ., Μπάγερ Λεβερκούζεν και Γαλατασαράι.Αναλυτικά τα αποτελέσματα
και οι βαθμολογίες των ομίλων1ος όμιλοςΜπάγερ Λεβερκούζεν - Σαχτάρ Ντόνετσκ 4-0 (22', 72' Κίσλινγκ, 50' πέν. Ρόλφες, 57' Σαμ)Μάντσεστερ Γ. - Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-0 (2' αυτ. Μαρτίνεθ)Την δεύτερη νίκη της στον 1ο όμιλο πέτυχε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που επικράτησε με 1-0 της Ρεάλ Σοσιεδάδ στο Ολντ Τράφορντ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και μόλις στο 2' άνοιξαν το σκορ, όταν μετά από προσπάθεια του Ρούνεϊ, ο Μαρτίνεθ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0 της Γιουνάιτεντ.Παρά το γρήγορο προβάδισμα, τίποτα δεν άλλαξε στην συνέχεια του αγώνα, με την ομάδα του Μόγιες να επικρατεί με το τελικό 1-0.Στην δεύτερη θέση του ομίλου πέρασε η Μπάγερ, που επικράτησε εύκολα με 4-0 της Σαχτάρ στο Λεβερκούζεν. Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 1-0, με τέρμα του Κίσλινγκ από το 22'.Στο δεύτερο μέρος, οι γερμανοί ανέβασαν στροφές και "καθάρισαν" την νίκη. Στο 50' ο Ρόλφες, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έκανε το 2-0 για την Μπάγερ, ενώ επτά λεπτά μετά ο Σαμ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.Το... κερασάκι στην τούρτα για την Λεβερκούζεν έβαλε στο 72' ο Κίσλινγκ, που με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 4-0.Βαθμολογία1. Μάντσεστερ Γ. 72. Μπάγερ Λεβερκούζεν 63. Σαχτάρ Ντόνετσκ 44. Ρεάλ Σοσιεδάδ 0Η επόμενη (4η) αγωνιστική (5/11)Σαχτάρ Ντόνετσκ - Μπάγερ ΛεβερκούζενΡεάλ Σοσιεδάδ - Μάντσεστερ Γ.2ος όμιλοςΡεάλ Μαδρίτης - Γιουβέντους 2-1 (4', 29' πέν. Ρονάλντο - 22' Γιορέντε)Γαλατασαράι - Κοπεγχάγη 3-1 (10' Μέλο, 38' Σνάιντερ, 45'+1' Ντρογκμπά - 88' Κλοντεμίρ)Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι, επικρατώντας με 2-1 της Γιουβέντους στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου και έκανε το 3Χ3 στον 2ο όμιλο. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και μόλις στο 4' άνοιξαν το σκορ, με τον Ρονάλντο.Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα πατήματα τους στην συνέχεια και κατάφεραν να απαντήσουν στο 22', όταν ο Γιορέντε εκμεταλλεύτηκε την απόκρουση του Κασίγιας σε κεφαλιά του Πογκμπά και σε κενό τέρμα, ισοφάρισε σε 1-1.Ωστόσο, στο 28' οι μαδριλένοι κέρδισαν πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Κιελίνι στον Ράμος. Ενα λεπτό αργότερα, ο Ρονάλντο νίκησε τον Μπουφόν και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του Αντσελότι (2-1).Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους μπιανκονέρι στο 48', αφού έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Κιελίνι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.Τίποτα δεν άλλαξε στην συνέχεια του αγώνα, με την Ρεάλ να κρατάει το υπέρ της 2-1 μέχρι το τέλος και να πανηγυρίζει την νίκη.Η Γαλατασαράι δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην Κοπεγχάγη, επικρατώντας εύκολα με 3-0 στην Πόλη. Μόλις στο 10', οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μέλο, ενώ στο 38' ο Σνάιντερ διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του Μαντσίνι.Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Ντρογκμπά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 για τους τούρκους, δίνοντας παράλληλα διαδικαστικό χαρακτήρα στο δεύτερο μέρος. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 1-3, με τέρμα του Κλοντεμίρ στο 88'.Βαθμολογία1. Ρεάλ Μαδρίτης 92. Γαλατασαράι 43. Γιουβέντους 24. Κοπεγχάγη 1Η επόμενη (4η) αγωνιστική (5/11)Γιουβέντους - Ρεάλ ΜαδρίτηςΚοπεγχάγη - Γαλατασαράι3ος όμιλοςΑντερλεχτ - Παρί Σεν Ζερμέν 0-5 (17', 22', 36', 62' Ιμπραϊμοβιτς, 52' Καβάνι)Μπενφίκα - Ολυμπιακός 1-1 (83' Καρντόζο - 29' Ντομίνγκες)Με πρωταγωνιστή τον Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς, που πέτυχε καρέ, η Παρί Σεν Ζερμέν πέτυχε την τρίτη της νίκη, σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον 3ο όμιλο, διαλύοντας με 5-0 την Αντερλεχτ στο Βέλγιο.Μόλις στο 17', ο σουηδός άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ πέντε λεπτά μετά διπλασίασε το προβάδισμα των γάλλων, με εξαιρετικό τακουνάκι, μετά από σέντρα του Φαν ντερ Βιλ.Ο Ιμπραϊμοβιτς πέτυχε χατ τρικ στο 36', όταν με ένα εκπληκτικό σουτ από μακριά, νίκησε τον Καμίνσκι και έστειλε την Παρί στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με προβάδισμα 3-0.Η ομάδα του Μπλαν ξεκίνησε πολύ δυνατά και στο -διαδικαστικού χαρακτήρα- δεύτερο μέρος και μέσα σε 10 λεπτά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0! Στο 52', ο Καβάνι έκανε το 4-0, ενώ στο 62' ο Ιμπραϊμοβιτς έκανε καρέ, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.Βαθμολογία1. Παρί Σεν Ζερμέν 92. Ολυμπιακός 43. Μπενφίκα 44. Αντερλεχτ 0Η επόμενη (4η) αγωνιστική (5/11)Παρί Σεν Ζερμέν - ΑντερλεχτΟλυμπιακός - Μπενφίκα4ος όμιλοςΤΣΣΚΑ Μόσχας - Μάντσεστερ Σ. 1-2 (32' Τόσιτς - 34', 42' Αγκουέρο)Μπάγερν Μονάχου - Βικτόρια Πλτσεν 5-0 (25' πέν., 61' Ριμπερί, 37' Αλάμπα, 64' Σβαϊνστάιγκερ, 90'+1' Γκέτσε)Το 3Χ3 στον 4ο όμιλο έκανε η Μπάγερν Μονάχου, που διέλυσε με 5-0 την Βικτόρια Πλτσεν στο Allianz Arena. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ριμπερί στο 25', οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, ενώ στο 37' ο Αλάμπα διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του Γκουαρντιόλα.Οι βαυαροί δεν κατέβασαν ταχύτητα στο δεύτερο μέρος και στο 61' ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0, με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Ριμπερί. Τρία λεπτά αργότερα, ο Σβαϊνστάιγκερ έκανε το 4-0 για την Μπάγερν, ενώ το τελικό 5-0 για τους γηπεδούχους διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Γκέτσε.Βαθμολογία1. Μπάγερν Μονάχου 92. Μάντσεστερ Σ. 63. ΤΣΣΚΑ Μόσχας 34. Βικτόρια Πλτσεν 0Η επόμενη (4η) αγωνιστική (5/11)Μάντσεστερ Σ. - ΤΣΣΚΑ ΜόσχαςΒικτόρια Πλτσεν - Μπάγερν Μονάχου