Η Ρεάλ Μαδρίτης έσπασε την έδρα της Βαλένθια, νίκησε με 75-66 και έκανε το 2-1 στη σειρά

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε break στην Βαλένθια και με τη νίκη της με 75-66 ανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας στην προημιτελική σειρά της Ευρωλίγκα. Η γηπεδούχος Βαλένθια έδειχνε να κρατάει την τύχη στα χέρια της για περισσότερο από 30 λεπτά, ωστόσο, στην τελευταία περίοδο η Βασίλισσα έκανε την αντεπίθεσή της και πήρε μία σπουδαία νίκη.Με πρώτο σκόρερ και ηγέτη τον Ντ`Ορ Φίσερ η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε προβάδισμα στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα και πλέον χρειάζεται μόλις μία νίκη ακόμα για να δηλώσει παρών στο Final
4 της Eυρωλίγκα.Ασφαλώς, κάτι τέτοιο έχει ιδιαίτερη σημασία για τους μαδριλένους, με δεδομένο ότι το F4 θα διεξαχθεί φέτος στη Βαρκελώνη.Πάντως, η Βαλένθια κοίταξε στα μάτια τη Ρεάλ και δεν μπορεί να θεωρείται τελειωμένη. Ο Σαβάνοβιτς πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση με 21 πόντους, αλλά στο φινάλε οι παίκτες του Πέσιτς λύγισαν και έχασαν το ροζ φύλλο αγώνα.Τα δεκάλεπτα: 19-17, 34-31, 51-48, 66-75.