Η πρώτη κούπα στην Γιούβε, 4-0 την Λάτσιο! (vid.)

Η Γιουβέντους κατέκτησε την πρώτη κούπα για την νέα αγωνιστική περίοδο στην Ιταλία, το Σούπερ Καπ, διαλύοντας με 4-0 την Λάτσιο στο Ολίμπικο της Ρώμης!Μέτριο ήταν το θέαμα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες κατά την διάρκεια του πρώτου μέρους. Η Λάτσιο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Μπουφόν, με την Γιουβέντους να προσπαθεί να... χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.Στο 21', ο Μαρκίζιο τραυματίστηκε και Κόντε προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή, περνώντας
στον αγωνιστικό χώρο τον Πογκμπά, ο οποίος δύο λεπτά μετά άνοιξε το σκορ!Ο Πίρλο βρήκε τον Λιχτστάινερ στα δεξιά, ο ελβετός έκανε την παράλληλη σέντρα μέσα στην περιοχή και ο Πογκμπά, με γυριστό σουτ, νίκησε τον Μαρκέτι και έκανε στο 23' το 1-0 για την Γιουβέντους.Στην συνέχεια, οι ρωμαίοι αύξησαν την πίεση τους, πριοκειμένου να ισοφαρίσουν πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ωστόσο οι μπιανκονέρι πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το προβάδισμα (1-0).Η Μεγάλη Κυρία ήταν καταιγιστική στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, αφού μέσα σε τέσσερα λεπτά (52'-56') πέτυχε τρία γκολ και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0!Στο 52', μετά από πάσα του Λιχτστάινερ, ο Κιελίνι πλάσαρε τον Μαρκέτι, για το 2-0, ενώ στο 54' ο Λιχτστάινερ έγινε ο... εκτελεστής και με διαγώνιο πλασέ μέσα από την περιοχή, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.Η ομάδα του Κόντε συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στο 56' έφτασε και σε τέταρτο γκολ, όταν ο Μαρκέτι σταμάτησε τον Πογκμπά, αλλά στην επαναφορά ο Τέβες, με σουτ μέσα από την περιοχή, έγραψε το 4-0.Στην συνέχεια, η ομάδα του Πέτκοβιτς προσπάθησε να πετύχει το γκολ της τιμής, αλλά ο Μπουφόν ήταν θετικός όποτε χρειάστηκε, κρατώντας το μηδέν για την εστία του. Γιουβέντους: Μπουφόν, Μπαρτσάλι (75' Κασέρες), Μπονούτσι, Κιελίνι, Λιχτστάινερ (82' Ογκμπόνα), Βιδάλ, Πίρλο, Μαρκίζιο (20' Πογκμπά), Ασαμόα, Τέβες, Βούτσινιτς.Λάτσιο: Μαρκέτι, Καβάντα, Μπιάβα, Ντίας, Ράντου (57' Φλόκαρι), Μπίλια (71' Ονάζι), Λεντέσμα (57' Εντερσον), Καντρέβα, Ερνάνες, Λούλιτς, Κλόζε.