Η Πορτογαλία επικράτησε με 3-0 της Μοζαμβίκης σε φιλικό προετοιμασίας

20:40 8/6/2010 - Πηγή: Sport.gr

Εύκολο απόγευμα πέρασε η Πορτογαλία απέναντι στη Μοζαμβίκη, την οποία κέρδισε με 3-0 σε φιλικό προετοιμασίας για το Παγκόσμιο Κύπελλο, μία εβδομάδα πριν τον πρώτο της αγώνα στη διοργάνωση.

Οι παίκτες του Κεϊρόζ, που αποφάσισε να κρατήσει στον πάγκο στο πρώτο μέρος τους Κριστιάνο Ρονάλντο και Πέπε, πίεσαν πολύ στο πρώτο μέρος, αλλά η Μοζαμβίκη είχε τη μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία όταν ο Χάγκι στο 40’ σημάδεψε το δοκάρι.

Στην επανάληψη, οι πορτογάλοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και κατάφεραν να πετύχουν τρία γκολ.

Το σκορ άνοιξε ο Ντάνι στο 52ο λεπτό, ενώ στη συνέχεια ο Αλμέιδα πήρε τη σκυτάλη και με δύο γκολ στο 75’ και στο 83’ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Η Πορτογαλία βρίσκεται στον 7ο όμιλο του Μουντιάλ, όπου αντιμετωπίζει τις Βραζιλία, Ακτή Ελεφαντοστού και Βόρεια Κορέα, ενώ το πρώτο της παιχνίδι είναι τη Δευτέρα (14/06) απέναντι στους ελέφαντες.

Να θυμίσουμε ότι λίγες ώρες νωρίτερα, η πορτογαλική ομοσπονδία ανακοίνωσε ότι ο Νάνι δεν είναι σε θέση να