Η Παραγουάη επικράτησε με 5-3 της Ιαπωνίας στα πέναλτι και προκρίθηκε στους 8 του Μουντιάλ

Αν και χρειάστηκε να περάσει από τη ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι, καθώς τόσο η κανονική διάρκεια όσο και η παράταση έληξαν 0-0, η Παραγουάη επικράτησε με 5-3 της Ιαπωνίας στο Λόφτους Βέρσφελντ και προκρίθηκε στους 8 του Παγκοσμίου Κυπέλλου, εισιτήριο που κερδίζει για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Με πιο επιθετικογενές σχήμα από το παιχνίδι με τη Νέα Ζηλανδία παρέταξε την Παραγουάη ο Ζεράρδο Μαρτίνο, σε αντίθεση με τον Τακέσι Οκάντα, που εμπιστεύτηκε το ίδιο ρόστερ και στο

4ο παιχνίδι των Σαμουράι στο φετινό Μουντιάλ.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τους λατινοαμερικάνους να αναλώνονται σε μία φλύαρη κατοχή της μπάλας αλλά την Ιαπωνία να είναι αυτή που δημιούργησε καλύτερες ευκαιρίες. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 20ο λεπτό, όταν ο Μπάριος επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Καβασίμα, μπλόκαρε με επιτυχία.

Οι παίκτες του Οκάντα απάντησαν δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Ματσούι προσπάθησε να κάνει το 1-0 με έναν κεραυνό λίγα