Η Ουρουγουάη επικράτησε με 2-1 της Ν.Κορέας, χάρη σε δύο τέρματα του Σουάρεζ, και προκρίθηκε στους 8 του Μουντιάλ

Στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου προκρίθηκε η Ουρουγουάη, ύστερα από 40 ολόκληρα χρόνια! Η Σελέστε επικράτησε με 2-1 της Νοτίου Κορέας στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της φάσης των 16 και πήρε το εισιτήριο για τους 8 της διοργάνωσης, βάζοντας τέλος στο όνειρο των ασιατών. Ο Σουάρεζ ήταν ο χρυσός σκόρερ για την ομάδα του Οσκαρ Ταμπάρεθ, καθώς πέτυχε και τα δύο τέρματα.

Με αρκετή όρεξη για τη νίκη και την πρόκριση μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Η Νότιος Κορέα άγγιξε το γκολ

στο 5ο λεπτό ο Παρκ Τσου εκτέλεσε φάουλ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μουσλέρα και πέρασε άουτ.

Η Ουρουγουάη, όμως, ήταν αυτή που κατέφερε να βρει πρώτη τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ηταν το 8ο λεπτό, όταν ο Φορλάν γέμισε από τα αριστερά, η αντίπαλη άμυνα αδράνησε και ο Σουάρεζ βρήκε την ευκαιρία να πλασάρει και να γράψει το 1-0.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, με την Ουρουγουάη να έχει την κατοχή, αλλά να μην μπορεί να βρει ανοιχτούς διαδρόμους π