Η Οντένσε 2-2 με τη Κοπεγχάγη, έδειξε σε καλή κατάσταση ενόψει Παναθηναϊκού

Ορθια στο ντέρμπι με την Κοπεγχάγη έμεινε η Οντένσε, η οποία απέσπασε ισοπαλία 2-2 στο Πάρκεν. Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα προκριματικά του Champions League έδειξε πως βρίσκεται σε καλή κατάσταση πέντε μέρες πριν από την πρώτη αναμέτρηση με τους πράσινους. Πλήγμα για τους Δανούς ο τραυματισμός του Τραορέ, που τραυματίστηκε στην προθέρμανση και η συμμετοχή
του με τον Παναθηναϊκό είναι αμφίβολη! Η ομάδα του Χένρικ Κλάουσεν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι έκανε πολύ καλή εμφάνιση και κατάφερε να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε. Μετά τη νίκη της απέναντι στην Νόρντζελαντ με 2-0, πήγε στην έδρα της πρωταθλήτριας Κοπεγχάγης και πήρε την ισοπαλία 2-2.Η Οντένσε παρατάχθηκε με 4-4-2. Κάτω από τα δοκάρια έκατσε ο Βέσελς, αριστερά στην άμυνα έπαιξε ο Μεντί, δεξιά ο Ρουντ, ενώ στο κέντρο της άμυνας οι Κρίστιανσεν και Ρέγκινιουσεν. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Σόρενσεν και Αντρέασεν, στα αριστερά ο Καντρί, στα δεξιά ο Γιοχάνσον, ενώ στην επίθεση οι Γένσεν και Ουτάκα.Η Οντένσε προηγήθηκε στο σκορ με μακρινό σουτ του Μεντί στο 14'. Πέντε λεπτά αργότερα από φάουλ του Μπολάνος που βρήκε στο δοκάρι, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Οτέσεν και κατέληξε στα δίχτυα της Οντένσε για το 1-1. Ο Οτέσεν στο 40' έγραψε με πλασέ το 2-1 για την Κοπεγχάγη, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.Τελικά, η αντίπαλος του Παναθηναϊκού, πήρε την ισοπαλία με γκολ που σημείωσε στο 63' ο Ουτάκα με δυνατό σουτ. Ετσι, βρίσκεται στην κορυφή του πρωταθλήματος της Δανίας μετά από δύο αγωνιστικές.Απ' ότι φάνηκε, η Οντένσε αντιμετωπίζει πρόβλημα στις στημένες φάσεις, σημείο που θα πρέπει να χτυπήσει ο Παναθηναϊκός για να προκριθεί.