Η Ομόνοια επικράτησε με 2-0 της Ομόνοιας, με δύο γκολ του Κωνσταντίνου

Με τον Μιχάλη Κωνσταντίνου να πετυχαίνει και τα δύο τέρματα, η Ομόνοια επικράτησε με 2-0 της Αλκής στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 16η αγωνιστική και μείωσε στους τέσσερις βαθμούς την διαφορά της από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ. Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, οι πράσινοι πήραν τα ηνία του αγώνα στα χέρια τους, αλλά δεν απείλησαν ουσιαστικά τον Ράγιτς πριν το πρώτο ημίωρο. Στο 38ο λεπτό όμως ο Αγκουιάρ επιχείρησε ένα σουτ, ο
Ράγιτς απέκρουσε ασταθώς και ο Κωνσταντίνου στην επαναφορά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν σημάδια βελτίωσης ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, σε αντίθεση με την Ομόνοια που κυνήγησε το δεύτερο γκολ. Η πίεσή της απέδωσε καρπούς στο 79` με τον Εσπασαντίν να τροφοδοτεί τον Κωνσταντίνου και αυτός με κεφαλιά έγραψε το 2-0.Τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο και το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς να πανηγυρίζει το τρίποντο που την φέρνει στο -4 από την 1η θέση.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 16ης