Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε την Τσέλσι με 3-1 στον τελικό του Γουέμπλεϊ και κατέκτησε το Κομιούνιτι Σιλντ

19:15 8/8/2010 - Πηγή: Sport.gr

Το πρώτο τρόπαιο της νέας αγωνιστικής περιόδου πανηγυρίζει η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά τη νίκη της με 3-1 επί της Τσέλσι στον τελικό του Κομιούνιτι Σιλντ στο Γουέμπλεϊ. Οι Κόκκινοι Διάβολοι του σερ Αλεξ Φέργκιουσον παρουσιάστηκαν ανώτεροι από τους μπλε του Κάρλος Αντσελότι και με τέρματα των Βαλέντσια, Ερνάντεζ και Μπερμπάτοφ έφτασαν δικαίη στην κατάκτηση του τροπαίου. Το

μόνο που κατάφερε πρωταθλήτρια Αγγλίας ήταν να μειώσει προσωρινά με τον Καλού.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ανέλαβε από την αρχή την πρωτοβουλία και με κινητήριο μοχλό της τον Πολ Σκόουλς, που είχε εξαιρετική απόδοση, επέβαλλε τον ρυθμό της. Το γκολ φαινόταν πως ήταν θέμα χρόνου και η επιβεβαίωση ήρθε στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, όταν ο Ρούνεϊ βρήκε αμαρκάριστο μέσα στην περιοχή τον Βαλέντσια, ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Ιλάριο και να ανοίξει το σκορ.

Στην επανάληψη, η Γιουνάιτεντ εξακολούθησε να ελέγχει το παιχνίδι και στο 76' κλείδωσε τη νίκη, όταν μετά από ωραία συνεργασία