Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 2-0 της Τότεναμ και έπιασε την Αρσεναλ στη 2η θέση

Για ακόμα μία φορά στα τελευταία 21 χρόνια, η Τότεναμ έφυγε χωρίς τους τρεις βαθμούς από το Ολντ Τράφορντ, όπου ηττήθηκε με 0-2 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Premier League. Οι κόκκινοι διάβολοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι και πήραν το τρίποντο, επιστρέφοντας στη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Να σημειωθεί ότι τα σπιρούνια διαμαρτύρονται για το δεύτερο γκολ που δέχθηκαν. Πολλές φάσεις, δύο δοκάρια και ένα γκολ είναι ο απολογισμός του πρώτου μέρους. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε για τη Γιουνάιτεντ στο 2ο μόλις λεπτό με τον Παρκ να σημαδεύει το δοκάρι του Γκόμες, ενώ ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Φαν ντερ Φάαρτ έξι λεπτά αργότερα.Στο 31ο λεπτό, ο Νάνι τροφοδότησε τον Βίντιτς κι αυτός με κεφαλιά έκανε το 1-0, αποτέλεσμα που διατηρήθηκε μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η ομάδα του Σερ Αλεξ Φάεργκιουσον παρουσιάστηκε καλύτερη, περιορίζοντας την Τότεναμ σε πιο αμυντικό ρόλο. Στο 84` ήρθε το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχου