Η Μακάμπι αντίπαλος του Παναθηναϊκού στον τελικό της Ευρωλίγκα, καθώς διέλυσε με 82-63 τη Ρεάλ Μαδρίτης

00:06 7/5/2011 - Πηγή: Sport.gr
Αποστολή στη Βαρκελώνη Η Μακάμπι θα είναι η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στον τελικό του Final 4 της Ευρωλίγκα την Κυριακή (8/5). Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Ρεάλ Μαδρίτης, την οποία νίκησε με 82-63 και θα διεκδικήσει τον τίτλο απέναντι στον Παναθηναϊκό. Κορυφαίοι για τη Μακάμπι οι Εϊντσον και Πάργκο, πολύ καλός και ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης. Ο ημιτελικός της Μακάμπι
με τη Ρεάλ έμοιαζε στο ξεκίνημα με αυτόν του Παναθηναϊκού με τη Σιένα, λόγω του ότι και πάλι οι παίκτες των δύο ομάδων ήταν νευρικοί. Το σκορ χαμηλό στα πρώτα λεπτά και οι επιθέσεις ιδιαίτερα προσεκτικές. Η Ρεάλ ήταν, πάντως, η ομάδα που είχε το προβάδισμα (έστω και μικρό) στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης (8-5).Στη συνέχεια, όμως, η Μακάμπι ανέκαμψε. Ενα τρίποντο του Πνίνι ξεσήκωσε τους ήδη ενθουσιώδεις οπαδούς της ομάδας και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους ισραηλινούς να προηγούνται 14-12.Στη δεύτερη περίοδο ξεχώρισε το ταλέντο του Σοφοκλή Σχορτσανίτη, το ματς έγινε λίγο καλύτερο από πλευράς θεάματος, αλλά και πάλι η Ρεάλ άντεξε κι έμεινε κοντά στο σκορ. Ο Αντε Τόμιτς ήταν αυτός που έκοψε τη φόρα των ισραηλινών και η διαφορά έμεινε στους τρεις (32-29).Η τρίτη περίοδος λένε πως είναι αυτή που τις περισσότερες φορές κρίνει τα παιχνίδια και στη συγκεκριμένη περίπτωση η ομάδα που υπερίσχυσε ήταν η Μακάμπι. Με τη δύναμη του κόσμου της, η ισραηλινή ομάδα έμοιαζε να παίζει σε εντός έδρας ματς.οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ έκαναν λοιπόν το χρέος τους απέναντι στους οπαδούς τους. Ο Τσακ Εϊντσον έκανε εξαιρετικό ματς και η διαφορά έφτασε ακόμη και στους 10 πόντους (53-43), για να καταλήξει τελικά στους 8 με τη λήξη της περιόδου (55-47, 30`).Η αλήθεια είναι, όμως πως η Ρεάλ δεν είχε άλλες λύσεις, πέραν του Τόμιτς που ήταν εξαιρετικός κοντά στο καλάθι.Οι βάσεις για την επικράτηση της Μακάμπι είχαν μπει κι ένα σερί 5-0 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου έκανε ακόμη πιο δύσκολο το έργο των ισπανών (60-47).Η διαφορά έφτασε στους 19 (69-50), πέντε λεπτά πριν από το τέλος και το πάρτι των ισραηλινών συνεχιζόταν στις κερκίδες.Η ιστορία έγραψε 82-63 υπέρ της Μακάμπι, η οποία και θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (8/8, 17:30GR) τον Παναθηναϊκό, με τον νικητή να στέφεται πρωταθλητής Ευρώπης!