Η Ισπανία επικράτησε δύσκολα με 3-2 της Σαουδικής Αραβίας, στο πλαίσιο των φιλικών προετοιμασίας

Αν και δυσκολεύτηκε, η Ισπανία κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 της Σαουδικής Αραβίας σε φιλική αναμέτρηση στο πλαίσιο της προετοιμασίας των φούριας ρόχας για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Νότιας Αφρικής.

Η ομάδα του Ζοσέ Πεσέιρο ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, όταν στο 16ο λεπτό ο Χασάουι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κασίγιας. Οι ισπανοί απάντησαν στο 31’, όταν ο Βίγια ισοφάρισε σε 1-1 και στο 58’ ο Τσάμπι Αλόνσο τους έβαλε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 2-1. Ο Αλ Νεμρί στο 76’ έφερε το παιχνίδι στα ίσια, αλλά στην εκπνοή του αγώνα ο Γιορέντε έγραψε το τελικό 3-2

για το συγκρότημα του Βιθέντε Ντελ Μπόσκε.

Στα υπόλοιπα φιλικά του Σαββάτου (29/05), η Ισλανδία επικράτησε με 4-0 της Ανδόρα, με τον Χέλγκιουσον να σκοράρει δύο φορές και τους Γκούναρσον και Σίγκθορσον από μία. Το γκολ του Σμελτζ στο 22ο λεπτό ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη με 1-0 στη Νέα Ζηλανδία επί της Σερβίας.

Τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα επικράτησαν με 3-2 της Μολδαβίας , Πολωνία και Φινλα