Η Εβερτον... εκτέλεσε τη Σίτι

Η Εβερτον έβαλε τέλος στα όνειρα της Μάντσεστερ Σίτι για πρωτάθλημα, καθώς, παρότι αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 61ο λεπτό νίκησε με 2-0 τους Πολίτες και ανέβηκε στην 5η θέση.Τα "Ζαχαρωτά" μπήκαν δυνατά στο ματς και πήραν προβάδισμα στο 32ο λεπτό με τον Οσμαν να νικάει τον Χαρτ.Η Σίτι πάλεψε για να γυρίσει το ματς και πίεσε την άμυνα της Εβερτον. Η πίεση έγινε πιο έντονη μετά το 61`, όταν και οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, λόγω απευθείας του Πίναρ με απευθείας
κόκκινη.Εστω και με παίκτη λιγότερο, όμως, η Εβερτον άντεξε και ενώ η Σίτι τα έπαιζε όλα για όλα για την ισοφάριση, ο Γέλαβιτς με υπέροχο γκολ στην αντεπίθεση σφράγισε στις καθυστερήσεις τη νίκη της ομάδας του με 2-0.Πλέον, η Σίτι, όχι απλά έχασε τις ελπίδες της για να φτάσει τη Γιουνάιτεντ στην κορυφή, αλλά νιώθει και καυτή την ανάσα των Τότεναμ και Τσέλσι, που δίνουν μάχη για τη δεύτερη θέση.ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ / ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΣάββατο (16/3)Εβερτον - Μάντσεστερ Σ. 2-0 (32` Οσμαν, 93` Γέλαβιτς)17:00 Αστον Βίλα - ΚΠΡ 17:00 Σαουθάμπτον - Λίβερπουλ 17:00 Στόουκ Σίτι - Γουέστ Μπρομ 17:00 Σουόνσι Σίτι - Αρσεναλ 19:30 Μάντσεστερ Γ. - Ρέντινγκ Κυριακή (17/3)15:30 Σάντερλαντ - Νόριτς Σίτι 17:00 Τότεναμ - Φούλαμ 18:00 Τσέλσι - Γουέστ Χαμ 18:00 Γουίγκαν - Νιούκαστλ