Η Ελλάδα νίκησε εύκολα την Τουρκία με 78-63 και εξασφάλισε την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης αποφάσισε να αποσυρθεί από την Εθνική μας Ομάδα, ωστόσο οι ελπίδες να δούμε πάλι έναν Μήτσο να κάνει γιο-γιο τους αντιπάλους του είναι μεγάλες. Ο Δημήτρης Κατσίβελης περί ου ο λόγος πιάνοντας εξαιρετική απόδοση, οδήγησε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότήμα στην άνετη επικράτησε βάρος της αντίστοιχη ομάδας Νέων της Τουρκίας με 78-63 και συνέβαλε τα μέγιστα στην εξασφάλιση της πρόκρισης του στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ του Μπιλμπάο. Κλειδί για την εξέλιξη
του αγώνα ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο η Ελλάδα κυριάρχησε και εμ κορυφαίους τους Κατσίβελη, Κανονίδη και Χρυσικόπουλο έκτισε μία πολύ καλή διαφορά της τάξεως των 15 πόντων (29-14). Στη δεύτερη περίοδο η τυπικά γηπεδούχος Τουρκία ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι, αλλά έξακολουούσε να βρίσκεται μακριά από το να γυρίσει το ματς.Στην επανάληψη το σύνολο του Κώστα Μίσσα ήταν χειρότερο, ειδικά στην Τρίτη περίοδο (16-21), αλλά παίζοντας ώριμα και ψύχραιμα κατόρθωσε να φτάσει μία εύκολη νίκη και να αρχίσει να σκέφτεται την επόμενη φάση της διοργάνωσης.Τα δεκάλεπτα: 14-29, 29-46, 50-62, 63-78