Η Ελλάδα κέρδισε άνετα τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 87-62

Η Βοσνία/Ερζεγοβίνη έχει δύο επιλογές για τον επίσημο αγώνα της με την Ελλάδα στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας. Είτε να αποδεχτεί την ανωτερότητα της και να δώσει την ευκαιρία για ένα καλό τεστάκι στην Εθνική μας Ομάδα, είτε να περάσει ένα όμοιο βασανιστήριο με αυτό στο Ρίμινι... Το σύνολο του Ηλία Ζούρου όχι μόνο δεν χαρίστηκε στην μία εκ των αντιπάλων μας στην πρώτη φάση της διοργάνωσης, αλλά τον τρομοκράτησε και του έδειξε
ότι δεν αστειεύεται παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει. Με κορυφαίο τον Αντώνη Φώτση συνέτριψε την ομάδα του Σαμπίτ Χάντζιτς με 87-62 και πέτυχε την 5η συνεχόμενη νίκη της στους φιλικούς αγώνες. Αρχηγού θέλοντος…Στα πρώτα λεπτά του αγώνα και οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένες στο παρκέ, μένοντας για ένα σεβαστό διάστημα κολλημένες στο… ποδοσφαιρικό 2-2! Ευτυχώς για τα ματάκια μας η κατάσταση διαφοροποιήθηκε σημαντικά στη συνέχεια χάρη σε ένα επιθετικό κρεσέντο του Αντώνη Φώτση. Ο αρχηγός με 9 δικούς του πόντους έφερε τη διαφορά στο +11 (13-2), έβαλε τις βάσεις για ένα ακόμα υγιεινό περίπατο και έκανε σε ένα ακόμα ματς του ανθρώπους της Αρμάνι Μιλάνο να τρίβουν τα χέρια τους για την μεγάλη τους μεταγραφική επιτυχία.Οι Βόσνιοι αντέδρασαν πάντως και πλησίασαν με καλάθι του Νέσοβιτς λίγο αργότερα (9-14). Όμως, ο Γιάννης Μπουρούσης με ένα παράδοξο για ψηλό, αλλά γνώριμο σε εκείνον τρόπο, διαμόρφωσε με τρίποντο το σκορ της πρώτης περιόδου (21-11) και σφράγισε με τον πλέον εμφατικό τρόπο ην υπεροχή των μπλε στα πρώτα δέκα λεπτά.Με τον ίδιο ρυθμόΗ Ελλάδα συνέχισε να παίζει καλό μπάσκετ, ενώ βρήκε και νέες πηγές σκοραρίσματος. Σλούκας, Κουφός και Βασιλειάδης, έδωσαν αρκετούς πόντους (συνολικά 14) και συνέβαλάν τα μέγιστα προκειμένου η διαφορά να φτάσει μία ανάσα μακριά από το +20 (37-18, 17’). Το μόνο που κατάφερε η Βοσνία ήταν να μαζέψει λίγο τη διαφορά και να πάει στα αποδυτήρια όντας 16 πόντους πίσω (25-41).Τυπική διαδικασίαΠαρά το γεγονός ότι ουσιαστικά είχε καθαρίσει το ματς από το πρώτο δεκάλεπτο, η Εθνική μας διατήρησε σε υψηλά επίπεδα την απόδοση της, στοιχείο παρά πολύ σημαντικό. Στην Κύπρο δεν μπόρεσε παρά να έχει κάποιες εκλάμψεις. Στην Ιταλία δείχνει εμφανώς βελτιωμένη σε αυτό το κομμάτι και γι΄ αυτό τον λόγο όταν ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνε 30’, το σκορ ήταν 66-40 υπέρ της Ελλάδας.Ο εφιάλτης γινόταν όλο και χειρότερος για του βόσνιους, που δεν μπορούσαν με τίποτα ν βρουν αντίδοτο στις εξαιρετικές επιθέσεις και άμυνες των αντιπάλων τους, με αποτέλεσμα να μεγαλώνει ακόμα περισσότερο η διαφορά. Ο Μπράμος μάλιστα ήταν αυτός που με δικό του καλάθι πέρασε από το check point των +30 (74-44, 34'). Η συνέχεια όπως και τα προηγούμενα λεπτά από την 1η περίοδο και έπειτα εδώ που τα λέμε είχαν τυπικό χαρακτήρα…Τα δεκάλεπτα: 11-21, 25-41, 44-69, 62-87Βοσνία Ερζεγοβίνη (Χάντζιτς): Γκόρντιτς 7, Νέσοβιτς 2, Ίκονιτς 4, Μπάβτσιτς 3, Κικάνοβιτς 12, Τελέτοβιτς 7, Κάπελαν 8, Ντέντοβιτς 4, Μπαϊράμοβιτς 2, Χόντζιτς 5, Ντόμερκαντ 8Ελλάδα (Ζούρος): Βασιλειάδης 4, Μπουρούσης 9, Ζήσης 2, Ξανθόπουλος 5, Φώτσης 15 (5ρ), Παπανικολάου 10, Μαυροειδ