Η Δανία επικράτησε με 2-1 του Καμερούν και ελπίζει για τους 16, στους οποίους προκρίθηκε αυτόματα η Ολλανδία

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 10ο λεπτό, η Δανία πέτυχε εκπληκτική ανατροπή, επικράτησε με 2-1 του Καμερούν και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση, σε αντίθεση με τους αφρικανούς, που, παρά την καλή τους εμφάνιση, αποχαιρέτησαν το Παγκόσμιο Κύπελλο. Παράλληλα, με τη νίκη της ομάδας του Μόρτεν Ολσεν, η Ολλανδία έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφαλίζει το εισιτήριο για τους 16 της διοργάνωσης.

Μετά

την γκρίνια των παικτών του, ο Πολ Λε Γκεν αποφάσισε να δοκιμάσει ένα διαφορετικό σχήμα, από αυτό που είχε επιλέξει απέναντι στην Ιαπωνία. Και δικαιώθηκε στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τους καμερουνέζους να παίζουν εξαιρετικό ποδόσφαιρο και να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί μπροστά στην εστία του Σόρενσεν.

Η πίεση απέφερε γρήγορα καρπούς για τα Αδάμαστα Λιοντάρια, που στο 10` άνοιξαν το σκορ. Ο Εμάνα εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Κιάερ και τροφοδότησε τον Ετό, που με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0.