Η Χόφενχαϊμ επικράτησε με 2-0 της Σάλκε για την 3η αγωνιστική της Bundesliga

Στην κορυφή της Bundesliga σκαρφάλωσε η Χόφενχαϊμ, μετά τη νίκη με 2-0 επί της Σάλκε, που γνώρισε την τρίτη της ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Ο Φελίξ Μάγκατ προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας ρίχνοντας στον αγωνιστικό χώρο τους Ραούλ και Χούντελαρ, που δεν μπόρεσαν όμως να πετύχουν αυτό που ήθελε η ομάδα, ένα γκολ.

Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο

ορεξάτοι στο πρώτο μέρος και απείλησαν πολλές φορές τα καρέ του Νόιερ. Στο 37ο λεπτό ο Μπεκ τροφοδότησε τον Βόρσαχ που έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 1-0.

Το γκολ έδωσε μεγάλη ώθηση στη Χόφενχαϊμ, που στην επανάληψη είχε τον απόλυτο έλεγχο, κλείνοντας τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους. Και ενώ το 1-0 έμοιαζε να είναι το τελικό αποτέλεσμα, στην εκπνοή του αγώνα ο Νόιερ δεν μπόρεσε να σταματήσει το πλασέ του Σαλίχοβιτς και η μπάλα από τα χέρια του κατέληξε στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 3ης αγωνιστική