Η Χαλ Σίτι αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Γουίγκαν και υποβιβάστηκε μαθηματικά στην Championship

17:52 3/5/2010 - Πηγή: Sport.gr

Στην Championship θα αγωνίζεται από την επόμενη σεζόν η Χαλ Σίτι. Η ομάδα του Ιαϊν Ντάουι, παρόλο που βρέθηκε αγκαλιά με την πρώτη εκτός έδρας ήττα της, αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Γουίγκαν και αποχαιρέτησε και μαθηματικά την Premier League.

Γουίγκαν – Χαλ Σίτι 2-2 (31’ Μόσες, 90’+2’ Γκοχούρ – 42’ Ατκινσον, 64’ Κούλεν)

Η Γουίγκαν ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ όταν στο 31’

ο Μόσες με ωραία ατομική ενέργεια έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Ντιουκ και έκανε το 1-0. Η απάντηση της Χαλ ήρθε τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στο 42’ ο Ατκινσον με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 και παρόλο που αρχικά ο βοηθός υπέδειξε οφσάιντ, ο διαιτητής μέτρησε κανονικά το γκολ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ, χάρη στην κεφαλιά του Κούλεν, αλλά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκοχούρ ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε την Χαλ στη δεύτερη κατηγορία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 37ης αγωνιστικ