Η Μπριζ κέρδισε εκτός έδρας τη Ζούλτε με 3-2 για την 11η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Europa League, Μπριζ, επικρατώντας με 3-2 της Ζούλτε στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος.

Με το δεξί μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι φιλοξενούμενοι, με τον Βάργκας να ανοίγει το σκορ στο 3ο μόλις λεπτό. Η απάντηση της Ζούλτε ήταν άμεση και στο 8` ο Τραορέ

εκμεταλλεύθηκε την αμυντική αδράνεια των αντιπάλων και ισοφάρισε σε 1-1.

Η Μπριζ πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ στο 31`, με τον Κουεμάχα να στέλνει πρώτα την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα. Δύο λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους ο Βάργκας ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-1.

Παρά το σαφές προβάδισμά της, η αντίπαλος του ΠΑΟΚ πίεσε και για τέταρτο γκολ, χωρίς όμως το επιθυμητό αποτέλεσμα. Δεν τα κατάφερε ούτε και μετά το 72` όταν ο Ντε Χέεν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας τη Ζούλτε με παίκτη λιγότερο.