Η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 3-2 τη Σεβίλη και βρίσκεται αγκαλιά με τον τίτλο, στο -1 η Ρεάλ, 5-1 την Μπιλμπάο

00:45 9/5/2010 - Πηγή: Sport.gr

Μια ανάσα μακριά από την κατάκτηση του δεύτερου συνεχόμενου πρωταθλήματος βρίσκεται η Μπαρτσελόνα. οι μπλαουγκράνα του Πεπ Γκουαρντιόλα επικράτησαν με 3-2 της Σεβίλης στο Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν και διατηρήθηκαν στην κορυφή και στο +1 από τη Ρεάλ Μαδρίτης, μία μόλις αγωνιστική πριν το τέλος. Και η βασίλισσα συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις της, 5-1 την Αθλέτικ Μπιλμπάο και πλέον ελπίζει για το θαύμα στην τελευταία στροφή.

Σεβίλη – Μπαρτσελόνα 2-3 (68’ Κανουτέ, 71’ Φαμπιάνο – 5’ Μέσι, 28’

Μπόγιαν, 62’ Πέδρο)

Αγκαλιά με τον τίτλο βρίσκεται η Μπαρτσελόνα, μετά και το πέρασμά της από την Ανδαλουσία. Οι καταλανοί επικράτησαν με 3-2 της Σεβίλης και πλέον θέλουν νίκη επί της Βαγιαδολίδ στην τελευταία αγωνιστική για να πανηγυρίσουν το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημά τους.

Οι μπλαουγκράνα άνοιξαν από νωρίς το σκορ, χάρη στην ωραία ενέργεια του Μέσι στο 5ο μόλις λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 28ο λεπτό ο Μπόγιαν διπλασίασε τα τέρματά τους, μετ