Η αντίπαλός μας στο Μουντιάλ, Νότια Κορέα, επικράτησε με 2-0 του Εκουαδόρ σε φιλικό προετοιμασίας

Με το δεξί ξεκίνησε την προετοιμασία της για το Παγκόσμιο Κύπελλο η Νότια Κορέα. Η αντίπαλος της Εθνικής μας στον 2ο όμιλο του Μουντιάλ επικράτησε με 2-0 του Εκουαδόρ σε φιλική αναμέτρηση στη Σεούλ την Κυριακή (16/05).

Οι νοτιοκορεάτες παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και είχαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία στο 37ο λεπτό, όταν η κεφαλιά του Γιομ Κι Χουν κατέληξε στο δοκάρι. Το σκορ για την ομάδα του Γιούνγκ Μου Χου άνοιξε ο Λι Σουνγκ Ριούλ με δυνατό σουτ στο 72’, πέντε μόλις λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Δώδεκα λεπτά αργότερα ο άσος της Μπόλτον, Λι Τσουνγκ Γιονγκ έγραψε το τελικό 2-0.

Το επόμενο φιλικό για τη Νότια Κορέα είναι στις 24 Μαΐου με την Ιαπωνία, ενώ στη σνέχεια η ομάδα θα ταξιδέψει στην Αυστρία, όπου στις 30 Μαΐου θα αντιμετωπίζει τη Λευκορωσία και τέσσερις ημέρες αργότερα την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ισπανία.