Η Αντερλεχτ σκόρπισε τη Σταντάρ!

Δύο πρώην παίκτες της, ο Γιοβάνοβιτς και ο Μποκανί, "καθάρισαν" τη Σταντάρ Λιέγης στο ντέρμπι (στα χαρτιά) του Βελγίου ανάμεσα σε Αντερλεχτ και Σταντάρ Λιέγης. Με τους δύο επιθετικούς της σε μεγάλα κέφια, η αντίπαλος της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League έφτασε με άνεση στο επιβλητικό 5-0, επιβεβαιώνοντας πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.

Ειδικότερα στη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου

οι γηπεδούχοι πετούσαν φωτιές από τη μέση και μπροστά, σημειώνοντας τα τέσσερα από τα πέντε γκολ. Την αρχή, πάντως, την έκανε ο Μίλαν Γιοβάνοβιτς μόλις στο 14ο λεπτό, εκτελώντας με κοντική κεφαλιά τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων. Μάλιστα, ο σκόρερ δεν πανηγύρισε το γκολ, μιας και έχει... φάει ψωμί στην ομάδα της Λιέγης.

Στο δεύτερο μέρος η Αντερλεχτ ήταν καταιγιστική, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ σε διάστημα 14 λεπτών! Ο Ζιλέ στο 69' έκανε το 2-0, ο Μποκανί στο 74' το 3-0, ο Σουάρες στο 79' το 4-0, ενώ το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 83ο λεπτό με πέναλτι ο Βασιλέφσκι.