Η Αλγερία ηττήθηκε 0-3 από τη Β. Ιρλανδία, σε ένα ματς που ο Ραφίκ Τζιμπούρ ξεκίνησε στο βασικό σχήμα

Κάθε άλλο παρά θετικές ήταν οι εντυπώσεις που άφησε η εθνική ομάδα της Αλγερίας, στο φιλικό που έδωσε απέναντι στην αντίστοιχη της Βορείου Ιρλανδίας. Ο Ραφίκ Τζιμπούρ και η παρέα του, γνώρισαν βαριά ήττα με 0-3 και έδειξε ότι θέλει πολλή δουλειά για να παρουσιαστεί ανταγωνιστική, στο Μουντιάλ που ξεκινά σε λίγες μόλις ημέρες.

Ο επιθετικός της ΑΕΚ αγωνίστηκε από το πρώτο λεπτό, δίπλα στον Κεζάλ, σε ένα σύστημα 4-4-2. Ο τρομοκράτης ήταν αρκετά καλός, δείχνοντας πως μπορεί να βοηθήσει την ομάδα του να διακριθεί, αρκεί να υπάρξει

γενικότερη βελτίωση στο σύνολο.

Ο Τζιμπούρ αντικαταστάθηκε στο 57ο λεπτό και ενώ το σκορ ήταν ήδη στο 0-2 υπέρ των Ιρλανδών. Ο Πολ Γκριν άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό, για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, ο αρχηγός, Ρόμπι Κιν.

Ο πολύπειρος επιθετικός της Τότεναμ, που στο δεύτερο μισό της χρονιάς που τέλειωσε, αγωνίστηκε με τη φανέλα της Σέλτικ, ήταν και ο άνθρωπος που έκλεισε το σκορ στο 86`, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. <