Η Αλμπα τον... εμφύλιο, 75-72 την Μπάμπεργκ

Η Αλμπα Βερολίνου ήταν η νικήτρια στον... γερμανικό εμφύλιο, επικρατώντας εκτός έδρας της Μπάμπεργκ με 75-72, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής του Top 16 της Euroleague.Τόμπσον (15 π.) και Τραορέ (14 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Ομπράντοβιτς, με άξιους συμπαραστάτες τους Φόστερ (11 π.) και Μόρλεϊ (10 π.).Από το συγκρότημα του Φλέμινγκ διακρίθηκαν οι Φορντ (16 π.) και Γκαβέλ (14 π.), με τους Νάχμπαρ και
Ζίρμπες να προσθέτουν από 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη της αναμέτρησης στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Στο 5', η Αλμπα ξέφυγε με 11-8, αλλά η Μπάμπεργκ κράτησε την επαφή της με το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με +2 (21-19).Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στο 11', η Μπάμπεργκ ισοφάρισε 22-22, αλλά η Αλμπα κατάφερε να ξεφύγει με πέντε (31-26) στο 14'. Η Μπάμπεργκ απάντησε άμεσα και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι ομάδες ήταν ισόπαλες 42-42.Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και με ηγέτη τον Γκαβέλ, κατάφεραν να προηγηθούν με έξι (52-46) στο 23' και διατήρησαν το προβάδισμα τους ως το 29'.Ωστόσο, με τους Τραορέ και Τόμπσον, η Αλμπα κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα ενός πόντου (59-58).Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Στο 37' οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 70-70, αλλά με τρίποντο του Φόστερ η Αλμπα ξέφυγε με τρεις (73-70).Με το σκορ στο 73-72 υπέρ της Αλμπα, ο Γουντ αστόχησε σε τρίποντο, με 21" για την λήξη, αλλά η Μπάμπεργκ δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να προσπεράσει στο σκορ, καθώς ο Γιάκομπσεν υπέπεσε σε φάουλ και ο Σάφαρτζικ, με βολές, έκανε το 72-75.Ο Γκαβέλ αστόχησε σε βολές για την Μπάμπεργκ, με 4'' για το τέλος και έτσι η Αλμπα Βερολίνου κράτησε το προβάδισμα της και επικράτησε με το τελικό 75-72.Τα δεκάλεπτα: 19-21, 23-21, 16-17, 14-16.