Η Αϊντραχτ νίκησε με 3-2 τη Βέρντερ Βρέμης για την 1η αγωνιστική της Bundesliga, χάρη στα 2 γκολ του Αμανατίδη

19:08 8/8/2009 - Πηγή: Sport.gr
Πολύ μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιάννης Αμανατίδης στο πρώτο παιχνίδι της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης για τη νέα σεζόν. Παρόλο που αγωνίστηκε μόνο σε ένα ημίχρονο λόγω τραυματισμού, πέτυχε δύο γκολ και συνέβαλλε στη μεγάλη εκτός έδρας νίκη της ομάδας του υπέρ της Βέρντερ Βρέμης, ενώ ο Νίκος Λυμπερόπουλος έμεινε στον πάγκο της ομάδας. Η Μάιντζ ήρθε ισόπαλη με τη Μπάγερ Λεβερκούζεν με 2-2 σε έναν αγώνα που ο Φάνης Γκέκας πήρε λίγα λεπτά συμμετοχής. Νίκες πέτυχαν οι Μπορούσια, Σάλκε και Χέρτα Βερολίνου. Πλιάτσικας και Χαριστέας μπήκαν αμφότεροι ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο σε Σάλκε και Νυρεμβέργη αντίστοιχα.