Η ΑΕΚ νίκησε 2-1 τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ για την τελευταία αγωνιστική των play off

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής των play off, επικρατώντας 2-1 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ, σε ένα ματς θρίλερ και παίρνοντας τη δεύτερη θέση των play off και τρίτη της κανονικής περιόδου! Τέταρτος ο Ολυμπιακός

που ξεκινά τις υποχρεώσεις του για τη νέα σεζόν στα μέσα Ιουλίου, μετά και τη νίκη του Αρη επί του ΠΑΟΚ. Μεγάλος πρωταγωνιστικής για την Ενωση, ο Σεμπάστιαν Σάχα που γλίτωσε τα εμφράγματα με δύο μεγάλες επεμβάσεις στις καθυστερήσεις.

Η ΑΕΚ πέτυχε αυτό που ήθελε και δεν ήταν άλλο από το γρήγορο γκολ, με τον Μανωλά στο έβδομο μόλις λεπτό. Κάτι που ξεσήκωσε θύελλα πανηγυρισμών στις τάξεις των γηπεδούχων, τόσο για το προβάδισμα όσο και για το γεγονός ότι ήρθε από τη φετινή αποκάλυψη των κιτρινόμαυρων, ο οποίος πραγματικά εκστασιάστηκε. Ο νεαρός κεντρικός αμυντικός αφιέρωσε το παρθενικό του τέρμα, που έμελλε να είναι απέναντι στον αιώνιο αντίπαλο, στους οπαδούς της ομάδας, φιλώντας παράλληλα το σύμβολο του Δικεφάλου στη φανέλα.