Η ΑΕΚ επικράτησε 2-0 της Κέρκυρας, σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στο ΕΑΚ

22:07 3/8/2011 - Πηγή: Sport.gr
Νικηφόρο ήταν το πρώτο φιλικό της ΑΕΚ, μετά το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ επιβλήθηκε 2-0 της Κέρκυρας στο ΕΑΚ, αποδίδοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα, στο πρώτο της φιλικό επί ελληνικού εδάφους. Απο ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πέτυχε η Ενωση, με
τον Μανωλά να ανοίγει το σκορ (31') και τον Μάκο (68') να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα. Με διάταξη 4-2-3-1 ξεκίνησε την ΑΕΚ ο Μανόλο Χιμένεθ. Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Κώνσταντόπουλος, οι Μανωλάς - Κάλα τα δύο στόπερ, ο Γεωργέας δεξί μπακ, ο Καράμπελας αριστερό, ο Καφές με τον Γκέντσογλου αμυντικά χαφ, αριστερό εξτρέμ ο Γκούντγιονσεν, δεξί ο Κάρλος και ο Γκερέιρο πίσω από τον Μπέλεκ που ήταν ο προωθημένος.Πολύ καλό θέαμα, μόνο ένα γκολΠολύ καλός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά και να δημιουργούν καλές ευκαιρίες για γκολ. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφερε στο 31' να ανοίξει το σκορ.Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Κάρλος βρήκε τον Καράμπελα στα αριστερά, ο μπακ της ΑΕΚ γέμισε στην περιοχή της Κέρκυρας και ο Μανωλάς από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 για την ΑΕΚ.Οι δύο ομάδες συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς, δημιούργησαν κι άλλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, τις οποίες ωστόσο δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με την ΑΕΚ να προηγείται 1-0.Καλύτερη η Ενωση, το καθάρισεΜε πολύ καλή ευκαιρία ξεκίνησε το δεύτερο μέρος η Ενωση. Στο 50', ο Γκερέιρο έβγαλε, με εξαιρετική μεταβίβαση, τετ α τετ τον Γκούντγιονσεν, αλλά ο ισλανδός δεν έκανε καλό κοντρόλ αρχικά, ενώ το σουτ που επιχείρησε στην συνέχεια ήταν χλιαρό και απομακρύνθηκε από τον Αναστασόπουλο.Στην συνέχεια και όπως γίνεται σε όλες τις φιλικές αναμετρήσεις, οι δύο προπονητές προχώρησαν σε πολλές αλλαγές, γεγονός που επηρέασε τις δύο ομάδες και τον ρυθμό του αγώνα.Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι και βρήκαν τρόπο στο 68' να διπλασιάσουν τα τέρματα τους. Ο Μάκος, με δυνατό μακρινό σουτ και την βοήθεια του δοκαριού, νίκησε τον Αναστασόπουλο και έγραψε το 2-0 για την ΑΕΚ.Παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων, τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο 20λεπτο του φιλικού, με την ΑΕΚ να παίρνει την νίκη με 2-0 και παράλληλα να αφήνει πολύ καλές εντυπώσεις.