Γράφει ιστορία ο Κολοσσός

Στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός - Αρης.To ημίχρονο έκλεισε στο +13 (41-28) για τον Κολοσσό, ο οποίος από το τέλος της πρώτης περιόδου δεν έχασε το προβάδισμα στο σκορ. Πρωταγωνιστής για τους ροδίτες ήταν ο Χόπσον με 11 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ με 12 πόντους ήταν ο Αγγελόπουλος.Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Γεωργαλής με τρίποντο έκανε το 42-52 για τον Κολοσσός, αλλά η Καβάλα απάντησε με ένα επί μέρους σκορ 12-2, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει 54-54 στο 31'!Ο Αγγελόπουλος είχε φτάσει τους 19 πόντους, αλλά επιθετικά έπαιρνε βοήθειες και από τους Καραποστόλου, Πάσαλιτς.Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά, όμως, είχε τις απαντήσεις στους γρίφους των γηπεδούχων και βελτιώνοντας την άμυνά της, μετέτρεψε το 57-57 σε 57-64.Ο Πάσαλιτς πήρε τη σκυτάλη από τον Αγγελόπουλο και με 5/6 τρίποντα έφτασε τους 17 πόντους και η Καβάλα μείωσε στους 3 (63-66), αλλά ούτε αυτό έφτανε, αφού με Ασημακόπουλο και Τσάμη ο Κολοσσός έφτασε και στο 65-73 στο 39' και ουσιαστικά "κλείδωσε" τη νίκη.