Για την 17η αγωνιστική ο Ολυμπιακός νίκησε 2-0 την Κέρκυρα στο νησία των Φαιάκων

21:44 9/1/2011 - Πηγή: Sport.gr
Ούτε η Κέρκυρα κατάφερε να σταματήσει τον Ολυμπιακό, που νίκησε με 2-0 στο νησί των Φαιάκων και συνεχίζει ακάθεκτος την πορεία του προς τον τίτλο. Οι παίκτες του Βαλβέρδε, με τους Ιμπαγάσα, Μοντέστο και Πάντελιτς να ξεχωρίζουν, ήταν κυρίαρχοι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες και
με αυτογκόλ του Τσίγκα και τέρμα του Μιραλάς έφτασαν δίκαια στο τρίποντο, επαναφέροντας την διαφορά από τον Παναθηναϊκό στο +5. Αυτή ήταν η 5η διαδοχική νίκη τους και παράλληλα η 6η μακριά από το Καραϊσκάκη. Ο κορυφαίος των γηπεδούχων Κωνσταντόπουλος δεν είχε απαντήσεις σε όλες τις ευκαιρίες και οι γηπεδούχοι, που δεν εκμεταλλεύτηκαν το καλό τους ξεκίνημα σε κάθε ημίχρονο, δεν έδωσαν συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα μετά από αυτά με ΠΑΟΚ και ΑΕΚ. Δεν βρήκε λύσεις ο Ολυμπιακός
Με τον αέρα του γηπεδούχου η Κέρκυρα ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και για το πρώτο δεκάλεπτο έφτασε με αξιώσεις στην περιοχή του Πάρντο, χάνοντας σημαντική ευκαιρία στο 2' με τον Τσίγκα. Στη συνέχει