Φτωχό πρωτάθλημα, πλούσιο θέαμα

Προφανώς και δεν ήμουν ο μόνος που πίστευα ότι -αγωνιστικά- αυτό θα είναι το χειρότερο πρωτάθλημα όλων των εποχών στην Ελλάδα. Οργανωτικά -δεν το συζητώ καν- ασφαλώς και είναι, καθώς μπαίνει ο Οκτώβρης κι ακόμα... παίζουν μπάλα η ομάδα Α και η ομάδα Β. Στο αγωνιστικό κομμάτι, όμως, δεν πρέπει να έχουμε παράπονο. Και μπαλίτσα βλέπουμε -σίγουρα καλύτερη απ' ό,τι στις περασμένες σεζόν- και παραδόξως πολλά γκολ βλέπουμε.Στην αγωνιστική Νο4 που θα ολοκληρωθεί, όταν κι αν
με το καλό μπουν στο κόλπο οι άλλες δύο ομάδες- είχαμε έξι ματς. Σ' αυτά τα έξι είδαμε 19 γκολ, αριθμός που στο "φτωχό" ελληνικό πρωτάθλημα τον συναντάμε σπάνια.Πέντε γκολ στο Ηράκλειο, τέσσερα στο Αγρίνιο, τέσσερα στη Ξάνθη, τρία στην Κέρκυρα και τρία στην Τούμπα (πώς ερμηνεύεται αυτό για μας τους στοιχηματικούς; Πέντε over 2,5 γκολ, δηλαδή χονδρικά περίπου 35 απόδοση!). Στο άλλο ματς, σ' αυτό της Τρίπολης, είχαμε κουλουράκια, αλλά ας μην είμαστε και άπληστοι.Παράλληλα, μου κάνει τρομερή εντύπωση η αλλαγή φιλοσοφίας στη Ξάνθη, που στα τελευταία χρόνια η επίθεση δεν ήταν το φόρτε της. Η Skoda έχει παίξει τέσσερα ματς, βγάζοντας παράλληλα ένα πρόγραμμα με πολύ μεγάλο βαθμό δυσκολίας (ΠΑΟΚ, ΟΣΦΠ, ΑΕΚ και ΟΦΗ). Στα τέσσερα αυτά ματς έχει πετύχει επτά γκολ, δηλαδή 1,75 ανά αγώνα.Γνωρίζετε σε ποιο χρονικό σημείο της περσινής σεζόν είχε φτάσει τα επτά γκολ ενεργητικό η Ξάνθη; Λίγο πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου, στην 11η αγωνιστική!Οσο για τους μεγάλους, ολοκληρωμένο δείγμα έχουμε μονάχα από τον ΠΑΟΚ, που έχει παίξει και στις τέσσερις αγωνιστικές. Εμένα μου κάνει ο μίστερ Μπόλονι. Χωρίς πολλές προσθήκες, έχει μοντάρει μια ομάδα που παίζει ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας και βάζει πολλές παραλλαγές στον τρόπο με τον οποίο αναπτύσσεται.Πάμε στην ΑΕΚ. Sorry κιόλας, αλλά μου δίνει την εντύπωση πως παίζει χωρίς να έχει κίνητρο. Είναι αδιανόητο για μια ομάδα των κυβικών και της φανέλας της ΑΕΚ να χάνει 3-0 απ' το 45’ και στη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου να μην προσπαθεί καν να σώσει τα προσχήματα. Κάτι να κάνει, βρε αδερφέ!Το ματς της Τούμπας και η αντίδρασή της αποτελεί ένα πιστό copy - paste με ό,τι είχε γίνει στις Βρυξέλλες πριν από 10 βράδια: λευκή πετσέτα από το ημίχρονο. Απόδειξη; Η δήλωση του Χιμένεθ, την οποία σας τη μεταφέρω αυτούσια: "Ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο μπορούσε να σκεφτεί το επόμενο παιχνίδι στο Europa League και να κρατήσει δυνάμεις".Ο ΠΑΟΚ, λέει ο σενιόρ Μανόλο, έκανε και συντήρηση! Λες και είχε απέναντί του τη... Σάμροκ Ρόβερς. Δηλαδή, αν δεν κατέβαζε στροφές ο αντίπαλος, πόσα θα έγραφε το κοντέρ;Anyway... Κρατάμε το γεγονός ότι στο πρωτάθλημα των φτωχών -για την ώρα- βλέπουμε ωραία μπάλα και πολλά γκολ. Μακάρι να μην πρόκειται απλώς και μόνο για μια αναλαμπή.