Φουλ για τετράδα με Κλάους-Σάλπι

Με γκολ των Αθανασιάδη και Σαλπιγγίδη ο ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα 2-0 τον Λεβαδειακό στο πρώτο ματς των προημιτελικών και πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τους "4" του Κυπέλλου ΕλλάδαςΣημαντικό βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου έκανε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε στην Τούμπα με 2-0 του Λεβαδειακού. Μετά από ένα... στείρο ημίχρονο χωρίς πολλές φάσεις εξαιτίας της εξαιρετικής αμυντικής λειτουργίας των
βοιωτών, οι παίκτες του Δώνη ανέβασαν την απόδοσή τους στην επανάληψη και χάρη σε ένα τετράλεπτο ξέσπασμα πήραν αυτό, που ήθελαν με τους συνήθεις ύποπτους. Ο Αθανασιάδης άνοιξε το σκορ στο 57' και ο Σαλπιγγίδης στο 61' διπλασίασε τα τέρματα του Δικεφάλου. Στις 6 Μαρτίου ο επαναληπτικός στη ΛιβαδειάΠΑΟΚ στοχεύει στην κατάκτηση του Κυπέλλου και ο Δώνης κατέβασε την καλύτερη δυνατή 11άδα, ενώ αντίθετα ο Παράσχος επέλεξε να προχωρήσει σε αρκετές αλλαγές, δίνοντας προτεραιότητα στο πρωτάθλημα. Παρ' όλα αυτά ο ΠΑΟΚ, που δεν είχε ρυθμό και αναπτυσσόταν κυρίως από δεξιά με Σαλπιγγίδη-Αποστολόπουλο δίχως να παίζει με τον Λίνο, αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τη διπλή ζώνη άμυνας των βοιωτών, που δεν του επέτρεπαν να πατήσει περιοχή.Ως εκ τούτου, οι καλύτερες στιγμές του Δικεφάλου ήρθαν με μακρινά σουτ. Ενα καλό σουτ του Καμαρά στο 23' πέρασε μόλις άουτ, ενώ δύο καλα σουτ των Αποστολόπουλου (26') και Αθανασιάδη (37') τα απόκρουσε ο Κυριακίδης, που ήταν σε καλή μέρα. Ο Λεβαδειακός κρατούσε σχετικά εύκολα το μηδέν, που ήταν και το ζητούμενο, ενώ απώλεσε μεγάλη ευκαιρία -τη μοναδική φορά, που απείλησε- στο 43' με τον Ροζέριο να μην πιάνει καλά το σουτ από ευνοϊκή θέση.Η συνήθεια του φετινού ΠΑΟΚ να σκοράρει κυρίως στην επανάληψη επιβεβαιώθηκε για μία ακόμα φορά. Ο Δικέφαλος μπήκε με πιο επιθετική διάθεση, η αριστερή του πτέρυγα άρχισε να λειτουργεί καλύτερα, ενώ και οι Λαζάρ-Λόρενς ανέβασαν στροφές. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 52' με τον Καμαρά και τελικά άνοιξαν το σκορ στο 57' με τον Αθανασιάδη. Στη συγκεκριμένη φάση ο Λεβαδειακός στάθηκε άτυχος καθώς η μπάλα κατέληξε από κόντρα στον Κλάους, που παράλληλα ήταν και εκτεθειμένος όπως φάνηκε στο ριπλέι.Το γκολ αυτό αποσυντόνισε τους φιλοξενούμενους και οι παίκτες του Δώνη βρήκαν εκ νέου δίχτυα τέσσερα λεπτά αργότερα. Σκόρερ ο Σαλπιγγίδης μετά από ωραία συνεργασία των Λόρενς και Καμαρά, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης. Ο Λεβαδειακός θέλησε να αντιδράσει μετά τις αλλαγές του Παράσχου (Πόι, Καγεχόν και Ζησόπουλο), είχε μία καλή στιγμή με τον Τζάκσον στο 77', αλλά οι θεσσαλονικείς, που στη συνέχεια έστρεψαν στην προσοχή τους κυρίως στα αμυντικά τους καθήκοντα κράτησαν το μηδέν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία και παράλληλα το προβάδισμα πρόκρισης.