Φιλικό ξεμούδιασμα με Χέδερλαντ, δοκίμασε Ααράμπ, 2 γκολ ο Μπαϊράμι

21:55 4/7/2013 - Πηγή: Sport.gr
Την ευκαιρία να ξεμουδιάσουν από τις συνεχόμενες προπονήσεις είχαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού που αντιμετώπισαν σε φιλικό τεστ την μικτή Χέδερλαντ. Οι πράσινοι επικράτησαν με 6-1 των Ολλανδών με τον Μπαϊράμι να σκοράρει δύο φορές στο μισάωρο που αγωνίστηκε στο ντεμπούτο του. Δοκιμάστηκε ο Βελγομαροκινός αμυντικός (πρώην της Λάρισας) Ααράμπ. Η μικρή δυναμικότητα της αντιπάλου δεν προσφέρεται
για σπουδαία συμπέρασματα...Ο Αναστασίου παρέταξε τους πράσινους με 4-3-3. Τερματοφύλακας ήταν ο Αναγνωστόπουλος, με τον Σπυρόπουλο δεξί μπακ, τον Χουχούμη αριστερό μπακ και τους Κουτρουμπή-Ααράμπ κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ο Λαγός ήταν αμυντικό χαφ με τους Δώνη-Ζέκα εσωτερικούς μέσους, ο Ντίνιας δεξί εξτρέμ, ο Αποστολόπουλος αριστερό και φορ ο Κουσίδης.Το σκορ άνοιξε στο 5ο λεπτό λεπτό για τον Παναθηναϊκό, από πάσα του Απόστολόπουλου στον Κουσίδη, ο νεαρός επιθετικός με όμορφη ατομική ενέργεια κρέμασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα γράφοντας το 1-0.Οι πράσινοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 22', ο Ζέκα έπαιξε το ένα-δύο με τον Κουσίδη, με τον Πορτογάλο να βγαίνει τετ α τετ και να γράφει το 2-0 για τον Παναθηναϊκό.Οι Ολλανδοί είχαν μεγάλη ευκαιρία στο 27' από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κααπ με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι του Αναγνωστόπουλου.Το 3-0 έγινε στο 52' όταν ο Σταματάκης άδειασε δύο παίκτες, πάσαρε στον Μουζακίτη, αυτός σέντραρε και ο Αποστολόπουλος στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά σκόραρε για τους πράσινους.Η Χέδερλαν μείωσε στο 59' όταν ο Βάντερχοργκ μπήκε από αριστερά και σούταρε δυνατά, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-1.Ο Εμίρ Μπαϊράμι μπήκε στο 60' και τρία λεπτά αργότερα πέτυχε το πρώτο του γκολ με την πράσινη φανέλα εκτελώντας εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Τάσος Λαγός κάνοντας το 4-1. Ο Σουηδός πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 75', όταν ο Γιανντσάνης έκλεψε, πάσαρε στον Δώνη που έβγαλε για τον Μπαϊράμι κι αυτός σημείωσε το 5-1 για τους πράσινους.Το... κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 86ο λεπτό, με δυνατό σουτ του Σταματάκη έξω από την περιοχή που έγραψε το τελικό 6-1 για τον Παναθηναϊκό. Ηταν και το ομορφότερο γκολ της αναμέτρησης.Παναθηναϊκός: Αναγνωστόπουλος, Σπυρόπουλος (46' Αναστασόπουλος), Κουτρουμπής (46' Ρισβάνης), Ααράμπ, Χουχούμης (46' Γιαννιτσάνης), Λαγός, Ντίνας (46' Μουζακίτης), Δώνης, Αποστολόπουλος (61' λ.τρ. Μπαϊράμι), Ζέκα (46' Σταματάκης), ΚουσίδηςΜικτή Χέδερλαντ: Φαν Χούτεν, Ντέλεμαν, Κλέεμινγκ, Μέιγερ, Έλτινγκ, Μπέιγερ Μπάρι, Κιπμούλντερ, Κάατ, Μούρκιερ, Παλμ, Βάντερχοργκ.