Φιλική νίκη του Πανιωνίου επί του ΑΓΟΡ

Ο Πανιώνιος ήταν ο νικητής, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία του δεύτερου τουρνουά Πέτρος Οικονομάκης στο κλειστό Μελίνα Μερκούρη του Ρεθύμνου, επικρατώντας με 76-69 του γηπεδούχου και διοργανωτή ΑΓΟΡ, χάρη στην εξαιρετική του άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο.Οι κυανέρυθροι, με μπροστάρη τον φορμαρισμένο Λάντον Μίλμπουρν, προηγήθηκαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 11-5, αλλά ο ΑΓΟΡ με τον ΤζέιΚόβαν Μπράουν να αναλαμβάνει δράση,
ισορρόπησαν την αναμέτρηση μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου, που πάντως βρήκε τον Πανιώνιο προηγούμενο 19-15.Οι γηπεδούχοι, με τον Ντούβνιακ να βοηθάει στο σκοράρισμα τον Μπράουν, κατάφεραν με σερί 7-1 στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου να πάρουν κεφάλι στο σκορ (22-20) και να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι 36-34.Στην τρίτη περίοδο, ο ΑΓΟΡ ξέφυγε αρχικά με 5 πόντους διαφορά (45-40 στο 23'), αλλά στην συνέχεια ο Πανιώνιος έσφυξε την άμυνά του και με σερί 8-2 πήρε ξανά το προβάδισμα με 48-47 (26') ξεφεύγοντας με 54-49 (28') και 58-54 στο τέλος της περιόδου, με τον Αστον Γκιμπς να πετυχαίνει 11 πόντους, σε αυτό το δεκάλεπτο.Η τελευταία περίοδος βρήκε και τις δύο ομάδες κουρασμένες και άστοχες, ιδιαίτερα τον ΑΓΟΡ στα σουτ τριών πόντων, με τον Πανιώνιο να κρατάει μία διαφορά ασφαλείας (62-54 στο 31') παρά το γεγονός ότι έμεινε πέντε λεπτά δίχως πόντο και τελικά να κερδίζει 76-69.Πανιώνιος: Μπόγρης 6, Πέιν 8, Αθηναίου 6 (1), Γκιμπς 17 (2), Μίλμπουρν 11 (1), Μπατής 7 (1), Γιάνκοβιτς 6 (1), Καββαδάς 8, Παππάς 3, Ντραγκίτσεβιτς 2, Μπούκερ 2.ΑΓΟΡ: Μπράουν 22 (3), Καλλινικίδης, Γουάιτ 7, Αγγελόπουλος 5, Τσαρούχας, Τσόχλας 4, Ντούβνιακ 15 (1), Κάρτερ 4, Λάτοβιτς 9 (1), Πέτγουεϊ 3, Σιζόπουλος.