Φιλική ισοπαλία για Αρσεναλ και Νάπολι (vid.)

22:57 3/8/2013 - Πηγή: Sport.gr
Αρσεναλ και Νάπολι αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 στο Λονδίνο, στο πλαίσιο του Emirates Cup.Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ ήταν καλύτερη στην διάρκεια του πρώτου μέρους και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα δύο τερμάτων.Μόλις στο 7', οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με τον Ινσίνιε να εκμεταλλεύεται λάθος της άμυνας των λονδρέζων και να σκοράρει.Στο 20',
οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσουν, αφού ο Ρέινα απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Ποντόλσκι. Η Νάπολι συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο 31' έφτασε και σε δεύτερο τέρμα, με τον Πάντεφ.Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να μειώσουν στο 73' σε 1-2, με κεφαλιά του Ζιρού.Δύο λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90', η Αρσεναλ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2, με τον Κοσιελνί να εκμεταλλεύεται κακή απομάκρυνση του Ρέινα και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.Ο νικητής του Emirates Cup θα αναδειχθεί μετά το τέλος των αγώνων της Κυριακής (4/8), με τη Νάπολι να αντιμετωπίζει την Πόρτο και την Αρσεναλ τη Γαλατάσαραϊ.