Φιλική 20άρα του Ολυμπιακού στην Σάσαρι

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα της ιταλικής Σάσαρι με 106-87, σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στην Σαρδηνία. Ο αγώνας τελείωσε δύο λεπτά νωρίτερα, αφού ο Τζόι Ντόρσεϊ ράγισε με κάρφωμα την μπασκέτα!Ο Ολυμπιακός ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση, αποκτώντας ένα γρήγορο προβάδισμα με 9-2. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Οι ερυθρόλευκοι είχαν πρόβλημα στην αμυντική τους λειτουργία, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Σάσαρι. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 26-26.Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με την ιταλική ομάδα να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το πρώτο μέρος, έχοντας ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων (50-48).Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού και στην τρίτη περίοδο και βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με οκτώ πόντους (60-52) στο 23'. Σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός αντέδρασε, βρήκε λύσεις κοντά στο καλάθι και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +11 (80-69).Το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε μονόλογο της ελληνικής ομάδας, η οποία καθάρισε την υπόθεση νίκη. Η αναμέτρηση δεν τελείωσε ποτέ, αφού ο Τζόι Ντόρσεϊ, δύο λεπτά πριν το φινάλε, έσπασε την μπασκέτα με κάρφωμα!Πλέον, η προσοχή του Ολυμπιακού στρέφεται στο τουρνουά 2nd Ιnternational Tournament Basketball, όπου θα αντιμετωπίσει τις ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Παρασκευή, 14/09, 20:00) και Σιένα (Σάββατο 15/09, 21:45).Δεκάλεπτα: 26-26, 50-48, 69-80, 87-106.Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 9, Αντιτς 5 (1), Σπανούλης 15 (1), Περπέρογλου 10 (2), Ντόρσεϊ 8, Σλούκας , Μαυροειδής 7, Γκετσεβίτσιους 18 (3), Πρίντεζης 19 (2), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης, Κατσίβελης 6 (1).